piątek, 30 października 2015

Jeseritz - tajny ośrodek wojskowy (Jezierzyce)

W czasie II Wojny Światowej w Jeseritz (Jezierzyce) znajdował się także rozległy teren wojskowy. Pod lasem i w samym lesie - idąc za parkiem ulicą Gościnną w stronę Rekowa (dziś pod liniami wysokiego napięcia). Mieszkańcy Jeseritz nie mieli tam wstępu - teren był ogrodzony i pilnie strzeżony. 

Z tego co opowiadał mi Arno - jego tato dostarczał tam np. mleko... podobno nikt z wioski nie miał wiedzy co na tym terenie się mieści. 
Günther mówił, że był tam jedynie raz w kinie (podobno duża sala), a żołnierzy spotykali czasem na moście, ale nie byli zbyt rozmowni.

Po wojnie stał jeszcze budynek - biuro projektowe (z czerwonej cegły, rozebrano go zresztą, jak wiele innych w okolicy). Podobno stał tam jeszcze fortepian, ale został zniszczony... Ja pamiętam już tylko resztkę budynku (jakieś 3 pomieszczenia na parterze). Niedaleko budynku biura projektowego (pod dzisiejszym wysokim napięciem) stały baraki dla wojska i 3 domy. Do dziś zostały tam już jedynie piwnice i gruz. 
W młodości często chodziliśmy po tym terenie... szukając skarbów natrafiliśmy na posadzkę z baraku, łatwo było tam znaleźć proch, naboje, a kolega miał więcej szczęścia i znalazł nawet order ("niemieckiej matce" 16 grudnia 1938 ). 

    

zdjęcie z książki Arno G. ("żołnierze w Jeseritz")

zdjęcie przekazał Günther S. (mundur z orkiestry wojskowej)




Podobno w jednym z domów mieszkał Dr Rietzel (nazwisko do weryfikacji), który to nadzorował projektowanie torped. To pasuje zresztą do znajdującej się przecież niedaleko za lasem - na Jeziorze Miedwie (Zelewo) -  działającej do 1944 roku bazy, gdzie testowano torpedy.

Z uzyskanych informacji wynika także, że jeńcy z Powstania Warszawskiego pracowali tu przymusowo, przy budowie tejże fabryki. Wydali nawet wspomnienia o pobycie w Jeseritz.



mapa źródło google maps

Zdjęcia współczesne
















W pobliżu znajdują się także pozostałości kanalizacji połączonej kiedyś zapewne z tymi budynkami. 




Informacje o mieszczącej się w lesie fabryce torped pojawiają się w kilku źródłach. Przez las prowadziły tory kolejki, widać tam też nasyp kolejowy. Budynki to kilka hal montażowych - do dziś są tam ich fundamenty - jest transformatorownia.

Pokazuje to dokładnie poniższy film, autor Sławek Alex:



Dodatkowo sporo filmów pokazuje już samą torpedownię na Jeziorze Miedwie.
Poniżej jeden z filmów z kilkoma ciekawymi informacjami, autor Po Bitwie :



jeszcze jeden film, autor TomekTv :





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz