sobota, 10 marca 2012

Cmentarz w Jeseritz / Jezierzyce - pomnik ku czci poległych Kriegsgefallene Denkmal 1928


W roku 1928 poświęcono ustawiony przy cmentarzu w Jeseritz (aktualnie ulica Wiewiórcza)Kriegerdenkmal - Pomnik ku czci poległych w I Wojnie Światowej (28 lipca 1914 – 11 listopada 1918).


Po wybuchu wojny, wielu mieszkańców Jeseritz w wyniku ogłoszonej mobilizacji trafiło na front. Wielu poległo, a w trakcie działań wojennych ich synowie, nawet dzieci musiały zastąpić ich w pracach rolnych i domowych.

 Po wojnie postawiono więc ku czci poległych ten pomnik. Znajdował się przy wejściu na cmentarz (załączyłem aktualne zdjęcia z lokalizacją). Był ogrodzony łańcuchem, kobiety dbały zaś by rosły przy nim piękne kwiaty. W trakcie świąt zapalano tu świece.

 Oczywiście dbało o to miejsce zwłaszcza istniejące w Jeseritz Kriegerverein - Towarzystwo skupiające byłych żołnierzy.

 Na samym cmentarzu znajdował się mały budynek - Leichenhalle (kostnica) ale korzystano z niego jedynie,jeżeli nie było miejsca na ustawienie trumny w domu. Zazwyczaj właśnie w domu żegnano się ze zmarłym, a następnie trumna wieziona była wozem ozdobionym w czarny materiał.

Na cmentarzu pracował człowiek, który otrzymywał drobne wynagrodzenie od gminy, był grabarzem i porządkowym. Pełnił także funkcję nocnego stróża. Przed wojną był to Richart L. (na marginesie ciekawa osobowość - 27 razy stawał przed sądem za drobne przewinienia).
 Arno  pisał w swojej książce o 22 poległych z Jeseritz, ale Egon odczytał z pomnika około 19 nazwisk i jego  zdaniem było ich około 29.
Polegli między innymi:
 Otto R., Karl K., Ernst M., Paul K., Paul H., Albert K., Erich Z., Reinhold G. (malarz – wuj Arno), Karl A., Hermann S. ( i inni).
 Dzięki uprzejmości Egona K., pokazuję poniżej kilka nowych zdjęć ukazujących to miejsce.

       poświęcenie pomnika 1928 r
 


 
Napis na pomniku brzmi

Zum dankbaren Andenken
Vergiß mein Volk die treuen Toten nicht.
Ku wdzięcznej pamięci. Narodzie mój nie zapomnij tych wiernych poległych
 




 
Rita z dziadkami na cmentarzu w Jeseritz
 
 

1990





 
 

 
 
2009


 


Ostatnio znaleziono także płytę nagrobkową Kurta Maxa Hermanna Grundmanna (29 grudnia 1911 -24 kwietnia 1912).

Informację o tym (podobnie, jak o wielu innych akcjach na terenie cmetarzy w Szczecinie) podał na swojej stronie dr Marek Łuczak, który z grupą osób od lat odkrywa na nowo cmentarze.

 https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1010126129395526&id=100011944443439

Kurt zmarł 24 kwietnia 1912 roku w Jezierzycach. Inskrypcja: Hier ruhet unser liebes Söhnchen / Kurt Grundmann / ✳︎ 29 Dez. 1911 / ✝︎ 24 April 1912 / Nach schwerem Leiden / in Himmelsfreuden.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz